BLOZ.jpg

שנת 2017 על השולחן: צוות עוז מנתח את המהלכים הבולטים של השנה

מאת  מירי פלד Jan 3, 2018 9:07:54 AM

מצא אותי ב:

שנה שחלפה ראינו תמורות רבות בחזיתות רבות: חברות נסקו, חברות התרסקו, מושג הפייק-ניוז התפרץ אל חיינו, דבר שהאיץ את הדמוקרטיזציה של תקשורת הרשת, ותופעות גלובליות שדובר עליהן במשך שנים החלו לקבל קווי מתאר ברורים ומעשיים יותר.

מכל מה שקרה, אלה חמשת הדברים שאנחנו בעוז מאמינות שעשו את השנה, וישפיעו יותר מכל על השנים הבאות.

 

 

הבחירה של אורית עוז
עליית ה-Fintech

Fintech_pic.jpg

קוראים לה Disruptive Technologies, כלומר, פיתוחים טכנולוגיים דיגיטליים שעושים מהפיכה בתחומים מסורתיים.

בזירה הפיננסית מדובר בבנקאות דיגיטלית דוגמת Pepper,  חברת Lemonade (הישראלית) שעשתה מהפיכה בשוק ביטוח הדירות בארה"ב, פייבוקס ואפליקציות דומות שהפכו העברת כספים והלוואות בין אנשים לסיפור פשוט ונוח, ועוד.

מעבר ליתרונות המידיים, ההנגשה של התחומים האלה, הייתור של הגעה פיזית לסניפים, צריך לשים לב לתופעה הרחבה - ערעור מעמדם של המוסדות הפיננסיים המוכרים.

2016 היתה שנה קשה לסטראטאפים רבים בתחום, אבל 2017 הביאה עמה פריחה - תוצאה של מיקוד, של אבולוציה דיגיטלית ושל מעבר לטכנולוגיות מבוססות צרכים.

באופן לא מפתיע, ישראל היא מובילה עולמית בתחום. אולי בגלל הסרבול והאטימות של המוסדות הפיננסיים ובוודאי בגלל החשיבה הבלתי קונפורמיסטית שמאפיינת את הסטארט-אפ ניישן.

כרגיל, ככל שהטרנד יתחזק, כך יתחזק הפיקוח עליו והשאיפה של המוסדות המוכרים להצטרף לחגיגה. כבר עכשיו אנחנו רואות שחברות גדולות נוספות (ישראכרד, ויזה, הבינלאומי ועוד) מקימות ומעבות את המחלקות לחדשנות דיגיטלית שלהן.

 

 

הבחירה של דינה גדרון
#Metoo

metoo_pic.jpg

ככל הנראה המהלך הדיגיטלי וללא ספק ההאשטאג הכי חשוב של השנה. צונאמי של וידויים, עדויות ושיתופים של נשים וגברים שהבינו, אולי לראשונה, את ממדי תופעת ההטרדה המינית שטף את הרשת. זוהי דוגמה נוספת לכוחה העצום של הרשת כמקדמת אג'נדות גלובליות, כמכפילת כוח לשינויים עמוקים במבני הכוח.  

כמו כל תופעה תרבותית בהיקפים כאלה, קמו לה מתנגדים ועלו עליה כמה וכמה "טרמפיסטים". ולמרות החריקות האלה, ולמרות שההשלכות של הקמפיין עדיין לא התבררו עד תום, מדובר בשבירת טאבו השתיקה סביב התופעה הנוראית הזאת, הוצאתה אל אור השמש ויצירה של קהילה נשית חזקה ועולם בטוח יותר עבור כולנו.

 

 

הבחירה של מירי פלד
Bitcoin

bitcoin_pic.jpg

2017 היתה ללא ספק השנה של ביטקוין, ושל יוזמות נוספות בתחום. מטבעות דיגיטליים מבוזרים (Crypto) נוצרו כאלטרנטיבה למערכת הבנקאית הממוסדת ולכלכלת החוב הממוסדת בעולם.

מה שקרה לביטקוין השנה מצביע על שינוי אמיתי בתפיסות צרכניות של אינדיבידואלים. לראייה, ב-97% מחשבונות הביטקוין בעולם מוחזקת יחידת ביטקוין אחת או חלק ממנה.

התחזיות מדברות על כך שהמטבע הנחשק יגיע ל-50,000$ לביטקוין ואולי אף כפול מכך ב-2018.

למרות ההייפ, זו עדיין זירה של משקיעים קטנים, של יחידים שרוצים לפעול במערכת מוניטרית שקופה ודמוקרטית יותר. הבנקים, סביר להניח, יישארו אתנו עוד הרבה הרבה שנים, אבל הצמיחה המטורפת של מטבעות הקריפטו מסמנת שהשינוי הגדול יגיע, ומאותת לגופים פיננסיים להתחיל ליישם טרנספורמציות דיגיטליות ששמות את הקצב והצרכים של הלקוחות בראש סדר העדיפויות.

 

 

הבחירה של הדס נוי-המאירי
Amazon רוכשת את WholeFoods

amazon_pic.jpg

13.7 מיליארד דולר - זה הסכום שבו רכשה אמזון את Whole Foods - רשת הסופרמרקטים החביבה על המעמד הגבוה האמריקאי. רבים ראו ברכישה הזאת סוג של כניעה של אמזון - הבנה שיש מוצרים שבני האדם לא רוצים לקנות און-ליין ומעדיפים את החנות הפיזית (Brick & Mortar בפי האמריקאים), ואת חווית הרכישה המידית והבלתי אמצעית. אלא שזה לא כל הסיפור.

הרכישה הזאת מספקת לאמזון שני דברים חשובים במיוחד - מוצרים ייחודיים (בידול) ונתונים מעמיקים על קהל שקונה בכ-16 מיליארד דולר בשנה (Big Data). בניגוד למוצרים רבים, רכישת מזון היא דבר קבוע, שנעשה מדי שבוע ושניתן לכמת, לאפיין ולנתח אותו בצורה קלה יחסית.

אמזון, שהביאה את ה-Up-Sale לדרגת אמנות, תוכל למנף את הבידול המוצרי המובחן של WholeFoods ולהציע ללקוחות מגוון אדיר של מוצרים ייחודיים, לדעת בדיוק מתי נגמרו ללקוח העגבניות, החיתולים או הקפה החביב עליו, ולשלוח לו עם שליח (או רחפן) מוצרים מקטגוריות אחרות.

עכשיו יש לאמזון לא רק את חווית הרכישה הטובה ביותר ברשת ואת שירות המשלוחים המהיר ביותר, אלא גם סל ענק של מוצרים איכותיים וייחודיים.

 

 

הבחירה של גוסטבו ישמח
שיווק ו-Big Data

big-data_pic.jpg

אמאזון היא לא היחידה שמתכננת להרוויח משימוש מושכל בביג-דאטה.

היכולת העכשווית להפעיל מהלכי ניתוח מתקדמים על כמות גדולה של נתונים היא כלי רב ערך בידי מנהלי שיווק. הנקודות המרכזיות בהן פילוח וניתוח נתונים טוב יכולים לתרום למהלכי שיווק הן:

  • פרסונליזציה של תקשורת עם הלקוח, שבתורה מגבירה אינגייג'מנט, נאמנות ומכירות
  • טרגוט מדויק יותר של מודעות, מסרים ותכנים
  • יצירת אסטרטגיות תמחור משתנות ופרסונליות  
  • פיתוח מוצרים וחדשנות עסקית הנשענת על ניטור צרכי הלקוח
  • הטמעת AI בפלטפורמות שיווקיות שונות

מעבר ליישומים האלה, ביג-דאטה היה העוגן לכמה וכמה מהקמפיינים הפרסומיים המדוברים של השנה, כמו הקמפיין של Spotify וזה האחרון של NETFLIX. הקמפיינים עשו שימוש חכם ומצחיק בנתונים שהצטברו על הרגלי הצריכה של הלקוחות, ויצרו תחושה של היכרות ואינטימיות בין החברה ללקוחות שלה.

מירי פלד

נכתב על ידי מירי פלד

נושאים: B2B Marketing, Branding, Digital Marketing